Bookmark and Share

O mně

Jmenuji se Jiří Řeháček. Je mi 57 let, jsem ženatý a mám tři dospělé děti a zatím 4 vnoučata. Pracuji jako technik dopravní firmy a fotografování je již dlouho mou velkou vášní. V únoru 2020 jsem podstoupil náročnější operaci srdce, ješte v tomto roce jsem se plně zotavil, za což všem lékařům a rodině, kteří mi pomohli a stáli mi na blízku, děkuji. A ihned jak to šlo, se snažím radost z focení předávat dále.

 

Proč se tyto stránky jmenují „JACEK FOTO“?

Na strojní průmyslovce, kterou jsem před lety studoval, mi ze spolužáků nikdo neřekl jinak než JACEK. A protože se mi přezdívka líbí, používám ji stále.

FOTO, fotografování a fotoaparáty jsou více než 30 let mým velkým koníčkem. Svým nadšením pro focení se mi podařilo „nakazit“ několik mých dobrých přátel, kteří mi dnes pomáhají s organizací letních fotografických táborů, které v posledních letech vedu pod záštitou základní školy, kde pracuje moje žena. Tato aktivita mne zcela naplňuje a radost dětí z focení fotek je pro mne největší odměnou. Ve fotogalerii Foto tábory, jsou ukázky prací našich dětí a někoik fotek z průběhu tábora.

K focení jsem se poprvé dostal v roce 1984. Potřeboval jsem tehdy na FLEXARET VI vyfotit naši pubertální partu. Půjčil jsem si tento rodinný fotoaparát a tím to všechno začalo.

Nejdříve jsem dlouho zkušenosti získával pouze v  rodinném kruhu. Později jsem se odvážil fotit i pro někoho, na objednávku. První zakázkové focení byl svatební den mé kamarádky, které tímto dodatečně děkuji za odvahu a důvěru.

Velmi brzy jsem pochopil, že jen nadšení pro perfektní záběr nestačí a je potřeba fotografování brát jako řemeslo. Snažím se proto v tomto oboru vzdělávat. Hodně času věnuji dostupné literatuře, knihám, odborným časopisům, odborným webovým stránkám s foto tématikou. Dobrý zdrojem informací a inspirací jsou pro mne foto výstavy našich předních fotografů, například Josefa Koudelky a Jana Šibíka, kterého jsem měl možnost osobně pozdravit na jeho výstavě "1989" pořádané v Praze v roce 2019. Na podzim roku 2021 jsem s přáteli měl možnost zůčastnit se individuálního workshopu právě s Janem Šibíkem. Byla to pro mě velká škola focení s možností se přiučit od světově oceňovaného fotografa.

Absolvoval jsem rovněž kurzy IDIF a dnes jsem držitelem certifikátů: 

Fotografujeme svatby, večírky a módní přehlídky a Práce s externím bleskem

Za 30 let jsem vyzkoušel téměř veškeré fotografické kategorie - svatby, děti, portrét, reportáž, různé akce a oslavy, přírodu, makrofotografii. V Sekci FOTKY jsem Vám připravil pro zajímavost několik mých fotografii, pořízených objektivem mých přátel.

Rád fotografuji lidi, přírodu nebo noční foto. Ovšem úplně nejraději si vyrazím jen tak, bez záměru, s foťákem na krku. Často tak vzniknou velmi nevšední a zajímavé záběry.

Již několik let má moji plnou důvěru japonská fototechnika značky PENTAX, jejíž fotoapáty používám. O tom více v sekci technika.